Odkurzacz warsztatowy – stoisz przed wyborem ? My wiemy, jaki wybrać !

Odkurzacz warsztatowy – stoisz przed wyborem ? My wiemy, jaki wybrać ! Odporny na uszkodzenia mechaniczne, wielogodzinną pracę pod pełnym obciążeniem i  bogato wyposażony – to tylko 3 z przynajmniej 10 kryteriów, jakimi moglibyśmy opisać dobrej klasy odkurzacz warsztatowy. O wszystkich pozostałych przeczytasz w naszej dzisiejszej publikacji.

Kryteria wyboru odkurzacza warsztatowego wcale nie takie oczywiste

Mimo że na rynku znajdziesz kilkadziesiąt różnych modeli odkurzaczy w klasach od L do H, to ostateczny wybór tego pierwszego jest znacznie trudniejszy niż mogłoby ci się wydawać.

W zależności od segmentu i ceny, odkurzacze dzielą:

  • moc jednostki napędowej (co za tym idzie wysokość maksymalnego podciśnienia),
  • pojemność zbiorników na zanieczyszczenia,
  • masa własna,
  • kultura pracy,
  • długość kabla zasilającego,
  • wyposażenie dodatkowe,

a także wiele pozostałych – w tym m.in. max. przepływ powietrza, gabaryty, itd.

Typowe pytania o pierwszy odkurzacz warsztatowy

Czy odkurzacz bezworkowy jest mi potrzebny?

To zależy w jakich warunkach pracujesz, ale co do zasady – tego typu odkurzacze są znacznie tańsze w eksploatacji. Co prawda i tak będziesz wymieniał w nich filtry typu HEPA, ale wkłady do najtańszych odkurzaczy workowych to koszt nawet 50-80 złotych za komplet.

Odkurzacz uniwersalny, czy dwa odkurzacze – na mokro i sucho?

Jeśli pracujesz w zmiennych warunkach, a swoim warsztacie musisz mierzyć się z typowymi zanieczyszczeniami mokrymi i suchymi, inwestycja w dwa różne odkurzacze nie jest uzasadniona rachunkiem ekonomicznym. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie model uniwersalny wyposażony w dwa zbiorniki (na pyły i ciecze).

Powinienem dopłacić za odkurzacz z dodatkowym gniazdem zasilającym?

Najdroższe, najlepiej wyposażone odkurzacze warsztatowe są wyposażone w dodatkowe gniazda zasilające, do których możesz podłączyć popularne elektronarzędzia – to szczególnie pomocne, jeśli nie w każdej części pomieszczenia użytkowego masz bezpośredni dostęp do gniazda zasilającego.

Najlepsze odkurzacze warsztatowe według naszej redakcji

  1. Odkurzacz warsztatowy [przemysłowy] Nilfisk Alto Attix 30-01

30-01 to jeden z najbardziej uniwersalnych odkurzaczy do zastosowań w warsztacie. Urządzenie dysponuje wysoką mocą znamionową na poziomie 1500 W, a dzięki przepływowi 3700 litrów powietrza na 1 minutę, zapewnia komfortową pracę w każdych warunkach

AERO-21-21-PC1

Nilfisk Alto Aero 21-21 PC

 

  1. Attix 30-21 XC dla tych, którzy wymagają więcej

Jeśli 30-01 to dla ciebie za mało, zdecyduj się model 30-21 XC. Tego Attix’a należy pochwalić za bogate wyposażenie w standardzie, pełną regulację obrotów silnika oraz dodatkową półkę na akcesoria i narzędzia.

ATTIX 30-21 XC

Attix 30-21 XC

 

  1. 115-01 ze 100-litrowym zbiornikiem na zanieczyszczenia

Nie znosisz absolutnie żadnych kompromisów? Attix 115-01 to duży odkurzacz warsztatowy, który może pracować pod 100-procentowym obciążeniem nawet przez wiele godzin. Do jego produkcji wykorzystano najwyższej klasy komponenty odporne na ciągłą eksploatację. 115-01 to dobry wybór m.in. ze względu na 3 niezależne jednostki ssące,  wytrzymałą na uszkodzenia obudowę oraz niską masę własną jak na urządzenie tej klasy (odkurzacz waży 9 kg).

ATTIX 115

Attix 115-01