Szorowarka automatyczna. Jak sfinansować jej zakup?

Szorowarka automatyczna. Jak sfinansować jej zakup? Nawet jeśli nie dysponujesz oszczędnościami rzędu 100 – 200 tys. złotych, nadal masz szansę na zbudowanie dobrze prosperującej firmy sprzątającej. W końcu zakup szorowarki o wartości 40 – 70 tys. złotych zawsze możesz sfinansować z kredytu albo leasingu. Pytanie tylko – na który z tych dwóch produktów powinien zdecydować się przedsiębiorca?

Zakup szorowarki – z kredytu czy leasingu operacyjnego?

1. Szorowarka z kredytu? Tylko nowa.

Musisz wiedzieć, że banki prowadzą mniej liberalną politykę w porównaniu z prywatnymi leasingodawcami, więc jeśli starasz się o zakup używanego sprzętu, oczekiwania stawiane przez instytucje finansowe są naprawdę wysokie.

Co do zasady – jeśli składasz wniosek o kredytowanie używanej szorowarki o wartości 20-50 tys. złotych, to w chwili jej spłaty, automat nie może być starszy niż 3 do * maksymalnie 5 lat. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia, które ma np. 24 miesięcy, możesz wnioskować o rozłożenie płatności ratalnych na 12 – 36 miesięcy.

* Ostateczne warunki w umowie, a w tym m.in. maksymalny okres finansowania to wypadkowa podstawowej oferty oraz indywidualnej zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Z kolei prywatni leasingodawcy dysponują dedykowanymi ofertami na finansowanie środków trwałych z rynku wtórnego – możesz liczyć nawet na 10-, 12-letnią umowę.

Zainteresowany zakupem? Sprawdź nasze szorowarki automatyczne

2. Leasing uzasadniony także rachunkiem ekonomicznym

Mimo że trudno o jednoznaczne wskazanie – to jednak leasing operacyjny wydaje się bardziej rozsądnym wyborem – przede wszystkim ze względu na optymalizację podatkową.

Warto wiedzieć: Leasing operacyjny to nie to samo co finansowy. Ten drugi pod względem swojej struktury przypomina kredyt celowy w banku.

Przy leasingu operacyjnym, kosztem przedsiębiorcy jest cała rata – zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. Formalnie, leasing jest interpretowany przez polskie prawo podatkowe jako usługa dzierżawy.

3. Leasing to niższa bariera wejścia przy zakupie automatycznej szorowarki

Co do zasady – leasingodawcy wymagają od przedsiębiorców znacznie mniejszego wkładu własnego do zobowiązania (w leasingu: wpłata inicjalna początkowa, w kredycie tzw. wkład własny), więc jeśli nie dysponujesz kwotą kilku – kilkunastu tys. złotych na zakup nowej szorowarki, ofertę banku już teraz możesz odpuścić.

Poza tym leasing maszyn czyszczących to także:

• uproszczona procedura analizy zdolności finansowej przedsiębiorcy,
• brak konieczności prowadzenia odpisów amortyzacyjnych szorowarki,
• wydłużony okres finansowania.

Warto wspomnieć przy tym, że w przeciwieństwie do kredytu, umowa leasingowa na szorowarkę albo jakikolwiek inny sprzęt czyszczący nie obniża zdolności finansowej firmy (umowy leasingowe nie są odnotowywane w zewnętrznych rejestrach).